top of page
Search

Nosorog

  • Writer: Katja Šuštar
    Katja Šuštar
  • Feb 5, 2023
  • 2 min read

Updated: Feb 8, 2023

Minutke za radovedneže

Nosorogi so velike in močne živali, ki pa so žal močno ogrožene. V preteklosti so jih ljudje lovili zaradi njihovih rogov, ki naj bi jih sprva uporabljali v medicinske namene, kasneje pa so veljali kot statusni simbol. To pomeni, da so tisti ljudje, ki so nosorogove rogove lahko kupovali, veljali za zelo bogate in pomembne ljudi. Nekatere vrste nosorogov so tudi izumrle zaradi lova.

Danes živi še pet vrst nosorogov. V travnatih pokrajinah Afrike živita dve: črni in beli nosorog, v Južni Aziji pa tri vrste nosorogov: javanski, sumatranski in indijski nosorog. Afriški vrsti nosorogov in sumatranski nosorog imajo po dva roga, javanski in indijski nosorog pa samo po en rog. Nosorogi tehtajo tudi do 2,5 tone, kar je toliko kot 30 ljudi. Dolgi so od 2 do 4 metre in imajo izredno debelo kožo. Ta jih varuje pred drugimi živalmi: žuželke jih ne morejo pikati ali gristi skozi kožo, celo ostri kremplji divjih mačk jih ne morejo raztrgati.

Nosorogi so rastlinojede živali, ki živijo same ali v parih. Dobro slišijo in vohajo, toda slabo vidijo. Večina nosorogov živi okoli 50 let, lahko pa tudi dlje.


Sestavljajmo besede: »NOS IN ROG – NOSOROG« (nad 5 let)

V pesmici je predstavljena preprosta besedna igra: dve besedi lahko združimo v eno novo z drugačnim pomenom. Temu pravimo, da tvorimo nove besede.

Morda lahko ugotoviš, iz katerih besed so tvorjene naslednje besede: sladoled, avtodom, rokomet, nebotičnik?

Poskusi še ti. Skupaj z odraslim ali starejšim prijateljem poišči besede, ki so tvorjene iz dveh ali več drugih. Bodi ustvarjalen – lahko si izmisliš tudi povsem nove besede. Kot na primer: ušesogrelec (= trak za ušesa).


Lačni nosorog

Potrebuješ:

- siv karton,

- barvni papir za podrobnosti (lahko tudi narišeš z barvicami, flomastri),

- kljukica za obešanje perila,

- vroče lepilo.


Natisni ali preriši vzorec za telo nosoroga. Izreži in nalepi podrobnosti (rogove, kremplje na kopitih, ušesa, oči itd.), lahko pa jih tudi narišeš. Z vročim lepilom na vsako stran ščipalke za perilo nalepi en del telesa (z vročo pištolo naj ti pomaga odrasla oseba!) – spodaj trup in zgoraj glavo. Sedaj lahko nosorog v svojem gobcu drži tvoj najljubši prigrizek.



Prirejeno po: Traktite Maken (dostopno na: https://www.traktatie-maken.nl/traktatie/Neushoorn, pridobljeno: 17. 7. 2022)


Viri

Maynard, C. (1997): Zanimivosti o živalih. Mladinska knjiga.

Zelena Slovenija: Zaradi rogov nekatere vrste nosorogov pred izumrtjem. (Dostopno na: https://www.zelenaslovenija.si/n3129/zaradi-rogov-nekatere-vrste-nosorogov-pred-izumrtjem, pridobljeno 27. 3. 2021.)

Rhino facts (National Geographic Kids. (Dostopno na: https://www.natgeokids.com/za/discover/animals/general-animals/rhinoceros-facts/, pridobljeno 27. 3. 2021.)

 
 
 

Recent Posts

See All

Comments


White on Transparent.png

© 2023 by Katja Šuštar

Powered and secured by Wix

bottom of page