top of page
Search

IGLOKOŽCI: morska zvezda in morski ježek

  • Writer: Katja Šuštar
    Katja Šuštar
  • Feb 8, 2023
  • 2 min read

Minutke za radovedneže

Iglokožci so ime za veliko skupino živali, ki jih lahko najdemo na različnih globinah. Nam najbolj poznane so morske zvezde, morski ježki in brizgači ali »morske kumare«. Te tudi najpogosteje opazimo že v plitkem morju blizu obale.

Iglokožci imajo nekaj skupnih značilnosti, za nas pa je najbolj zanimiva ta, iz katere izhaja tudi njihovo ime – večina teh živali ima na koži izrastke v obliki iglic. Lahko so zelo dolge in bodičaste, lahko pa so čisto drobne in skoraj neopazne.

Morske zvezde imajo zvezdasto obliko, število njihovih krakov je različno – od pet pa tudi do 40. Kraki so pri nekaterih zvezdah kratki in široki, pri drugih pa dolgi in tanki. Morske zvezde so lahko tudi najrazličnejših barvnih odtenkov, najpogosteje v odtenkih rdeče in oranžne, obstajajo pa tudi zvezde, ki so modre, sive, bele ali rjave barve. Njihova živa barva je varovalna barva, kar pomeni, da prestraši plenilce ali pa zvezdam pomaga, da so na morskem dnu manj opazne.

Morske zvezde se premikajo s pomočjo števnih drobnih brazdnih nožic. Notranji skelet je zgrajen iz apnenca. Na slikah spodaj lahko opazuješ in primerjaš živo morsko zvezdo in njen skelet, ki ostane, ko žival pogine. Morske zvezde živijo tudi do 35 let.


V tem videu lahko opazuješ, koliko nožic ima morska zvezda, kje ima usta in kako se prehranjuje. Zanimivo je, da ima usta na spodnji strani telesa. Skozi usta razširi želodec, s katerim zaužije svoj plen. Prehranjuje se s školjkami in polži. Drobne organizme lahko pogoltne kar v celoti.


Plešemo na pesmico Zvezdica na dnu morja:



Morskega ježka prav gotovo poznaš. Najočitnejša lastnost morskih ježkov so njihove bodice. Te so lahko dolge, kratke, zelo tanke in bodičaste kot igle, ali pa debelejše. Ježki svoje bodice uporabljajo za zaščito pred plenilci, saj so pri nekaterih vrstah celo strupene. Tudi barve bodic so različne: črne, rdeče, rjave, rumene, bele, vijolične.

Bodice lahko premikajo ter se s pomočjo teh in malih brazdnih nožic tudi premikajo po morskem dnu. Z brazdnimi nožicami se tudi lahko vzpenjajo in pritrdijo na trdo podlago. Tako kot morska zvezda, ima tudi morski ježek usta na spodnjem delu trupa, izločalo pa zgoraj. Prehranjuje se z algami in manjšimi pritrjenimi živalmi, ki jih strga s površine kamnov ali morskega dna.

Na spodnji sliki lahko opazuješ različne barve skeletov morskega ježka. Ko ježek pogine, bodice odpadejo, ostane pa apnenčast skelet.



Plešemo na pesmico Morski ježek



Ustvarjaj morsko dno

Iz kamenčkov in oklepov školjk, polžkov, ježkov ali drugih morskih organizmov ustvari sliko morskega dna.



Viri slik: www.pixabay.com


Viri

Wikipedia.

Starfish. National Geographic. (Dostopno na: https://www.nationalgeographic.com/animals/invertebrates/facts/starfish-1, pridobljeno 12. 7. 2022.)

Sea star. National Geographic Kids. (Dostopno na: https://kids.nationalgeographic.com/animals/invertebrates/facts/sea-star, pridobljeno 12. 7. 2022.)

 
 
 

Recent Posts

See All

Comments


White on Transparent.png

© 2023 by Katja Šuštar

Powered and secured by Wix

bottom of page