top of page
Search

Alpski svizec

  • Writer: Katja Šuštar
    Katja Šuštar
  • Feb 8, 2023
  • 2 min read

Minutke za radovedneže

Alpski svizci živijo le v visokogorju. Pri nas jih lahko z veliko potrpežljivosti in previdnosti opazujemo v Julijskih in Kamniško–Savinjskih Alpah ter Karavankah. Največkrat se zadržujejo na širokih planinskih travnikih. Tam jim tla omogočajo kopanje rovov. V rovih živijo, prenočujejo in prezimijo. Svoje rove skopljejo od 2 do 5 metrov globoko pod zemljo in tam preživijo celo zimo v globokem zimskem spanju, stisnjeni drug ob drugega. Zimsko spanje se imenuje hibernacija. Ker med prezimovanjem ne zaužijejo prav ničesar, se morajo do konca poletja dovolj zrediti.

Živijo v zelo organiziranih skupinah oziroma družinah. Vsaka družina ima svoje območje in samci družin se med sabo pogosto spopadejo.

Svizec okolico nadzoruje v preži na zadnjih tačkah. Če zazna nevarnost, ki preži s tal ali neba, nanjo opozori člane družine z žvižganjem in ti se hitro poskrijejo v svoje rove.

Svizec spada v red glodavcev, tako kot miš in veverica. Hrani se s travami, zelišči, sadeži, semeni, koreninicami in manjšimi živalmi, žuželkami.


Kaj je zimsko spanje?

Svizci živijo v visokogorju, kar pomeni, da zimi ne morejo ubežati. Svizci, tako kot tudi nekatere druge živali, zimo prespijo. Seveda pa to »zimsko spanje« (imenujemo ga tudi hibernacija) ni niti malo podobno človeškemu spancu. Ljudje se med spanjem kdaj pa kdaj prebudimo in spimo samo eno noč. Hibernacija pa je dolg spanec, lahko traja več dni, več tednov ali več mesecev. Živali spijo zimsko spanje predvsem zato, ker pozimi, ko sneg prekrije površje in tla zamrznejo, ne bi našle dovolj hrane za preživetje. Zato se pred zimo dobro najejo, si naredijo zalogo maščobe in energije ter jo prespijo. Pri nas zimo prespijo ježi, polhi, svizci, netopirji itd.

V nižinah, kjer zime niso tako hude in mrzle, se nekatere živali vmes tudi zbudijo, zato zimsko spanje pri živalih traja različno dolgo. Zanimivo pa je tudi to, da si živali za zimsko spanje pripravijo tudi različna bivališča.

Naš alpski svizec si postelje v luknji oziroma rovu, žabe se zarinejo v blato na dnu ribnikov in mlak, netopirji prezimijo v jamah ali hladnejših delih zgradb, ježi v kakšnem podrtem deblu ali kupu lesa.



Vir slike: https://dinasovkova.livejournal.com/1170918.html (pridobljeno 25. 7. 2022)


Viri

Fichaux, C. (2000): Gorske živali. Založba Obzorja.

Alpski svizec. (2017). Zavod za gozdove Slovenije. (Dostopno na: https://www.lpn.si/vrste-lovne-divjadi/alpski-svizec/, pridobljeno 27. 3. 2021.)

Kdo spi zimsko spanje. OŠ Rogaška Slatina. (Dostopno na: http://www.iios-rogaska.com/wp-content/uploads/Kdo-spi-zimsko-spanje.docx, pridobljeno 25. 7. 2022.)

Wikipedia: Svizec.

 
 
 

Recent Posts

See All

Comentários


White on Transparent.png

© 2023 by Katja Šuštar

Powered and secured by Wix

bottom of page